Велико Търново е град, разположен по поречието на река Янтра в северната част на страната. Като основен административен, индустриален и образователен център на региона той е център на Великотърновска област. Намира се върху възвишенията на Предбалкана, между Стара планина и Дунавската равнина. Богатото му културно-историческо наследство прави града важен туристически център.
Велико Търново – Какво да очакваме?
Равнинно-хълмистият и планински релеф на населеното място го прави естествено защитено от ограждащите го река и скални венци. В региона на разположеният на 208 m средна надморска височина по склоновете на красивите проломи и меандри на Янтра град има карстовите изворни пещери, а подземните минерални води около близкото село Вонеща вода се използват за пиене и балнеолечение. На територията му се пресичат главните пътища, които свързват Западна с Източна България, както и Централна Европа с Мала Азия.
Хълмовете Царевец, Трапезица и Момина крепост, върху които е разположен града, са били ключови и основни центрове на царете и болярите, които обитавали населеното място по време на Втората българска държава. На част от хълм Света гора понастоящем е изграден Ректоратът на Великотърновския университет. Историческият квартал Варуша е разположен на хълма Орловец, а на хълм Трошана западно от язовир Мотела се изгражда Велико Търново хилс.
Време и климат във Велико Търново
ВЕЛИКО ТЪРНОВО Времето във Велико Търново
Времето във Велико Търново се влияе от умереноконтиненталния климат в региона. Лятото е горещо, а зимата – студена. Средногодишната температура на въздуха е 11,5 °C, като през топлия сезон е 21,8 °C, а през студения – -0,6 °C. Средногодишното количество на валежите е 680 mm, като те се отличават с летен максимум и със зимен минимум. Ветровете, със скорост предимно от 12 – 15 m/s, идващи от северозапад и югозапад, преобладават в околностите на града.
Студен сезон: Октомври-Април
Топъл сезон: Май-Септември
Кога да посетим Велико Търново?
През пролетта, лятото и есента градът е изключително привлекателен за посещение. Приятното време е предпоставка задълги разходки из симпатичните улички и местните забележителности на града. През зимните месеци снежната покривка и заледените улици възпрепятстват или затрудняват придвижването по хълмистите склонове. Ето защо стидения сезон не е препоръчителен за посещение на Търново.
Опознаване на Велико Търново
Градът има история, която датира отпреди повече от 6000 години. В местността Качица са открити първите доказателства, свидетелстващи за обитаването на територията на населеното място от 4000 г. пр. н.е. Останки от тракийски и други древни племена са намерени в подножието на хълма Трапезица.
През Средновековието населеното място е носело името Търновград, изместено по-късно от Търново, пред което е добавено “Велико” през 1965 г. По време на Първата българска държава градът е бил значителен и важен център, за което свидетелстват кръглите кули и масивните крепостни стени около манастирския комплекс „Великата Лавра“ в тогавашната резиденция на владетелите.
През 1185 г. Търново е провъзгласено за столица на новото българско царство след края на византийското господство и след бързото му разрастване се превръща в най-значимия икономически, политически, религиозен и културен център в държавата, наричан “новият Йерусалим, Константинопол и Рим в едно”. В разположената на 4 хълма българска столица се свиква Църковен събор, създава се автокефалната Търновска архиепископия и се развиват над 50 занаята.
Градът векове наред е бил важен занаятчийски и административен център, а през него минавали важни пътища от север на юг и от изток на запад. През Възраждането в града са съществували множество ханове, които до Освобождението удвоили броя си.
Велико Търново днес
Градът е обявен за историческа и духовна столица на България, а също така е кандидат за Европейска столица на културата 2019. През 2016 г. е обявен за „Най-красиво място на света“ от италианския вестник La Republicca. Многоотрасловостта и наличието на традиционни производства са характерни за икономиката на града. Хранително-вкусовата, текстилната, машинната, електротехническата, електронната, комуникационната промишлености, както и производството на полиетилнови изделия са добре застъпени.
Забележителности във Велико Търново
В града има много културни и исторически забележителности, сред които Археологическия музей, Регионалния исторически музей, къщата-музей на Петко Р.Славейков, Музей „Нова и най-нова история“, Музей „Затвор“, Музей „Сарафкина къща“, Музей „Восъчни фигури“ и други. Музикално-драматичният театър „Константин Кисимов“,Художествената галерия „Борис Денев“ и Изложбена зала „Рафаел Михайлов“ също се радват на интереса на гостите на Велико Търново.
Аудиовизуалният спектакъл „Звук и светлина“, вплитащ по забележителен начин синхронизирани разноцветни светлини, драматична музика, лазерни лъчи, светкавици, звън от камбани, звукови и словесни ефекти, е своеобразен исторически разказ на най-важните моменти от българската история.
Регионалният исторически музей и Архитектурно-музейният резерват „Царевец“ във Велико Търново са част от Стоте национални туристически обекта на БТС.
В града има съхранени къщи, които са паметници на културата, както и малка част обществени сгради: читалища, училища, дюкяни, църкви и други постройки. Множество фрагменти и основи, част от архитектурата на Втората Българска Държава, могат да се видят в запазената на множество места Средновековна търновска архитектура. Постройките с каменна зидария, керамикопластична украса, гледжосани розетки, четириъгълни масивни пилони, двойни крепостни стени, полукръгли арки, декоративни редове от тухли, декоративни редове от пиластри и ниши личат в многообразието от представителни сгради, болярски жилища, обикновени жилища и църкви в старопрестолния град.
Улицата на занаятите „Самоводска чаршия“, къщата с маймунката, ханът на Хаджи Николи, живописната улица „Генерал Гурко“, паметници и останките от тракийско селище са сред забележителностите на старата част на града.
Стамболовият мост над река Янтра е уникален в техническо отношение. Той е първата крупна проява на модерното европейско мостостроене в страната и едно от важните постижения в архитектурата на Балканите.
От Владишкият мост се разкриват живописни гледки към околността на града и той също спада към забележителностите на Велико Търново.
Монументалният паметник на Асеневци, познат като Конниците, се намира в подножието на Света гора в местността Боруна на река Янтра. Посветен е на царете Петър, Асен, Калоян и Иван Асен II.
На 22 март се отбелязва годишното честване на празника на Велико Търново.
Фестивалът „Сцена на вековете“ който се провежда през месец август, преминава с постановки на открита сцена на крепостта Царевец.
Международният фолклорен, етно, поп и джаз конкурс „Звездни гласове над Царевец“ се провежда в края на септември, за да популяризира фолклора и да покаже съвременната етнопоп и етноджаз музикална култура.
Международният фолклорен фестивал, Празникът по случай обявяването на независимостта на България, Старопланинският събор „Балкан фолк“; Националният събор на овцевъдите, Международният конкурс за млади изпълнители “Сребърна Янтра”, Международният реанакторски фестивал „Ежедневието на средновековен Търновград“ и Международното туристическо изложение „Културен туризъм“ също са част от редовните събития в града.
Велико Търново – Хотели: Къде да отседнем?
За да улесним вашето търнесе на хотел сме подбрали хотели с най-добра оценка и отлични отзиви от клиенти. Разгледайте следните хотели във Велико Търново:
Boutique Hotel and Spa Tsarevets
Този хотел е разположен в историческа сграда и предлага изглед към парк “Света гора”. Уютно обзаведените стаи предлагат хидромасажна вана и кът за сядане с кожени дивани, както и достъп до Wi-Fi, телевизор с плосък екран, DVD плейър и минихладилник. На разположение на гостите са перални услуги и зони за отдих.
Ресторанти във Велико Търново – Къде да Хапнем
Макар през вековете характерната за региона храна да се е изменяла, от Възраждането насам традиционната българска кухня остава трайно в трапезата на местното население. Ето какво споделят посетителите на две от заведенията в града:
Ресторант “Асеневци”
Чудесно място с уютна обстановка, вкусна храна, добро обслужване и приятна атмосфера.
Механа “Тихият Кът”
Място с история, чудесна атмосфера и с богато обедно меню. Има няколко маси на открито.
Как да стигнем до Велико Търново
Кола: Градът е свързан в европейските пътища Е772 и Е85, а в Пътен възел Юг се пресичат пътищата София – Варна и Русе – Стара Загора.
Влак: Във Велико Търново има три гари: Трапезица, Централна и Товарна. ЖП Линията Русе-Стара Загора, минава през града. Има редовни влакове за Горна Оряховица, Плевен, София, Варна, Русе, Пловдив, Бургас, Стара Загора и Свищов.
Автобус: Има редовни автобуси до близката Горна Оряховица, където има голяма ЖП гара. От автогара Юг тръгват автобуси за: София, Варна, Шумен, Търговище, Албена, Балчик, Омуртаг, Каварна, Шабла и други градове.
Отдалеченост на Велико Търново от други градове в страната:
Арбанаси – 5 км
Горна Оряховица – 7 км
Русе – 107 км
Плевен – 126 км
Бургас – 215 км
София – 220 км
Варна – 223 км
Съвети при пътуване във Велико Търново
* Такси: В града могат да се използват услугите на няколко таксиметрови компании.
* Разходка или колело: Карането на велосипед по стръмните улици на града е предизвикателство, което няма да допадне на мнозина. Подходящите за преминаване с колело алеи са малко. През главната улица преминава натоварено шосе, свързващо едната част на града с другата, което я прави подходяща за обхождане пеша.
Снимки: Личен архив
Автор: Габриела Тодорова